Meslektaşlara Sorular

30 Kasım 2017, Perşembe, 13:31

İyi günler. Bir işletmede iş bitimi tablolardan sigortaları kapalı konuma alıyorlar. İşletmede iş bitimi her gün anahtarlı otomatik sigortalar ile enerji kesilmesi uygun mu? Bir apartman dairesinde prizde nötr-toprak geriliminin sürekli değişmesinin sebebi nedir(<2 V)? Cihaz ile prizde çevrim empedansı ölçülürken ekranda faz-toprak 150 V, nötr-toprak gerilimi yüksek, yazılı olmasının sebebi nedir? Elektrik tesisat kabloları ile haberleşme tesisatı kablolarının ayrı tablolarda bulundurulması ile ilgili mevzuatta madde var mı? Tesisat kontrolü işi ile uğraşıyorum. Yardımcı olan olursa çok sevinirim. Esen kalın.

Etiketler: #<ActsAsTaggableOn::Tag::ActiveRecord_Associations_CollectionProxy:0x007f51c8386e38>

Soruyu Beğen


harun saykılı
7 Aralık 2017, Perşembe, 15:34

fazlar arası dengesiz yüklenme olması nedeniyle nötr toprak gerilimi oluşur veya kaçak akım var. Mevzuatta zayıf akım ile kuuvetli akım tavası ayrı olacak diye bir madde yok ancak ayrılsa iyi olur ayrılamıyorsa aralarına seperatör konulması gerekir. enerjinin sigortadan kapatılması olayını anlamadım, bu işletmede enerjiye bağlı kamera yangın ihbar vb. hiçbir cihaz bulunmuyor mu?

Puan: (2)


ADEM ÇELİK
13 Aralık 2017, Çarşamba, 10:16

zayıf akım ile kuvvet akım kabloları kablo rafı yada kablo bacasındaki kablo merdivenine açıkta döşenirse arada en az 10 cm boşluk kalmalıdır. Ama zayıf akım kabloları PVC boru yada kapalı tip kablo kanalı içinden geçerse boşluk bırakılmayabilir.

Puan: (2)


8 Aralık 2017, Cuma, 09:39

Sağolun Harun Bey. Yangın ihbar, kemara sistemlerine enerji dağıtan sigortalara dokunmuyorlar. Kompresörlere ait olan sigortaların her gün kapalı konuma alındığı söylendi. Sigorta kullanım ömrünün azalacağını düşünmüştüm. İyi günler dilerim.

Puan: (1)


15 Aralık 2017, Cuma, 10:42

Teşekkür ederim Adem Bey.

Puan: (1)